A cseresznye és a meggy hazai és külföldi nemesítésének főbb szempontjai és eredményei; Hazai és külföldi újdonságok

Szerző: Békefi Zsuzsanna

A cseresznye és meggy származása, termesztésbe vonása, a nemesítés kezdeti lépései

A cseresznye (Prunus avium L.) és a meggy (Prunus cerasus L.) géncentruma a mai Kis-Ázsia, Irán, Irak, Szíria területe. Az Eucerasus fajcsoportba több, mint 30 faj tartozik, ezek mindegyike Európában és Ázsiában honos. Legfontosabbak a P. avium, P. cerasus, P. fruticosa (csepleszmeggy), P. mahaleb (sajmeggy), P. pseudocerasus, e fajok közötti kereszteződés gyakori. Az ún. félcseresznyék vagy cseresznyemeggyek (Angliában és Amerikában „Duke cherry” néven ismert) a cseresznye és a meggy kereszteződéséből alakultak ki.

A meggy a cseresznye és a csepleszmeggy természetes allotetraploid hibridje. A két faj kereszteződéséből számtalan változat alakult ki, a meggy nagy genetikai változatossága is erre vezethető vissza. A meggy tetraploid, ezért a meiózis során gyakran kiegyensúlyozatlan kromoszóma szerelvénnyel rendelkező ivarsejtek képződnek, ami a meggy termékenyülési problémájához vezet.

Barlangokban talált magleleltek bizonyítják, hogy a cseresznyét és meggyet i.e. 5000-ben is fogyasztották elődeink Európában. A görög birodalomban i.e. 300-ban már termesztették gyümölcséért és feltehetőleg ennél régebb óta kultúrában lehetett faanyagáért.

A XVI. századig eltelt időszakig Európa népei a helyi típusokat vették termesztésbe, ezekből jöttek létre azok a fajták, amelyek a régi fajták gyűjteményeiben megtalálhatók. Ezeket a fajtákat az európai népek egymás között kicserélték, így gyakori, hogy azonos fajtát különböző neveken ismernek.

A tudatos keresztezéses nemesítés a XVIII. sz-ban kezdődött, ebből a munkából született és került termesztésbe számos kiemelkedő fajta, mint a ‘Dönissen Sárga’, amelyek ma már a génbankok fajtái.

A cseresznye fajtahasználatban fordulópontot jelentett, amikor röntgensugárzással kezelt pollen felhasználásával előállították Kanadában az első öntermékeny vonalakat. A cseresznye önmeddőségének áttörése utat nyitott öntermékeny fajták nemesítése felé, az első öntermékeny fajta a ‘Stella’ (1970). Ezt követően az öntermékeny fajták nemesítése számos nemesítői műhely fontos célkitűzése lett.

A cseresznyén és meggyen kívül a termesztésben a csepleszmeggynek van jelentősége (P. fruticosa Pall.) Oroszországban.

A nemesítés célkitűzései

Cseresznye nemesítés céljai, fajtahasználat

A cseresznye gyümölcseit elsősorban frissen fogyasztjuk, ezért a gyümölcs megjelenésével kapcsolatos tulajdonságok fontosak a nemesítés szempontjából. A gyümölcsméret, íz, húskeménység mennyiségi tulajdonságok, így az utódnemzedékekben nagy szórás figyelhető meg az ezen tulajdonságokat jellemző értékekben.

A legszembetűnőbb és egyik legfontosabb tulajdonság a gyümölcsméret, amely ideális esetben eléri a 28-30 mm átmérőt. A fajták között a potenciális gyümölcsméretben vannak különbségek (pl. a ‘Szomolyai fekete’ fajta kis gyümölcsű, a ‘Germersorfi óriás’ nagy), de a technológia (tápanyag- és vízutánpótlás, metszés, ritkítás) nagymértékben segítheti vagy ronthatja a fajtában genetikailag rejlő gyümölcsméret megvalósulását. Egyes fajták hajlamosak a túlkötődésre, emiatt a gyümölcsök leaprósodhatnak. A ‘Celeste’ és ‘Sunburst’ fajták jól örökítik a nagy gyümölcsméretet.

A tetszetős héjszín tekintetében földrészek, országok között különbségek lehetnek. Európában a sötétpiros héjú cseresznyék kedveltek, míg az USA-ban emellett a tarka cseresznyéket preferálják a fogyasztók. Ázsiában a vöröses-sárga, rózsaszínes narancs héjszínű fajták a kedveltek. Az egyes nemesítési programok a helyi igényeket tartják szem előtt.

A ropogós húsú cseresznyék a kedveltek, szemben a puha húsú típusokkal. Ahol sok az érés ideje alatti csapadék, ott a kemény húsú fajták könnyebben felrepednek, ezért ilyen termőhelyen (pl. Anglia) a puha húsú fajtákat is termesztik (pl. Merton sorozat). A korai érésű fajták általában puhább húsúak. Az USA-ban a nemesítés egyik fő szempontja a kemény gyümölcshús, mivel ez a garancia a jó szállíthatóságra. A gyümölcsök a szállítóhajókon gyakran nagy utat tesznek meg, amíg egy másik amerikai államba vagy más országba érkeznek. A másik nemesítési célkitűzés a repedéssel szemben való ellenállóság. Ezt sok esetben technológiával próbálják kivédeni. A termesztéstechnológia intenzív és magas fokon áll Amerikában. A késői érésű fajták (pl. ‘Sweetheart’, ‘Skeena’) keresettek, a magas fekvésű területeken augusztusban szüretelt cseresznyének jó ára van.

Az év első friss gyümölcse a cseresznye, amiért a vásárlók hajlandók többet fizetni. A nemesítés fontos célkitűzése tehát a fajták korai érése. Jelenleg a világ legkorábbi, piacos fajtái a francia ‘Early Bigi’ és a magyar ‘Rita’ cseresznyefajta. A korai érésű cseresznyék nemesítése azért nehéz, mert a kapott típusok között gyakori a puha húsú, gyenge ízű, kisebb gyümölcsméretű változat és azzal is számolni kell, hogy a gyümölcsök nem egyszerre érnek be a fán. A korai fajtákat főleg melegebb éghajlatú térségekben nemesítik és termesztik, ezeken a területeken a korai fajták szürete a lehető legkorábbra hozható. Olaszország (elsősorban a bolognai egyetem) kiemelkedik a korai fajták nemesítésében.

A késői érésű fajták termesztésével a cseresznye szezonját meghosszabbíthatjuk, hűvös termőhelyen a faj szüreti időszakát kiterjeszthetjük. A kései fajták nem rendelkeznek olyan hátrányos tulajdonságokkal, mint a korai fajták. Ismert késői érésű fajta a ‘Regina’ (Németország) és a kanadai nemesítési programból való ‘Staccato’, valamint a magyar ‘Alex’ fajta.

Az öntermékeny cseresznyefajták a termésbiztonságot növelik, ezért az öntermékenyülés fontos célkitűzése a nemesítésnek. Az első öntermékeny fajta megjelenése óta minden nemesítői műhelyből kerültek ki ilyen fajták. Hibájuk, hogy hajlamosak a túlkötődésre, ezáltal a gyümölcsök leaprósodnak, ennek elkerülése érdekében a fákat ritkítani szükséges. A magyar fajták közül a fiú névvel ellátottak öntermékenyek. Kanadában a Summerland-i kutatóintézetben folyik régóta öntermékeny fajták nemesítése. Számos nagy gyümölcsű, öntermékeny, kései érésű fajtát nemesítettek (‘Skeena’, ‘Staccato’). Legújabb célkitűzésük a tarka cseresznyék nemesítése.

Ha érés idejében csapadék hull, a gyümölcsre kerülő víz miatt azok hajlamosak a felrepedésre. A legtöbb országban számolni kell az érési idő alatt csapadékkal, ezért a repedésre való kisebb érzékenység fontos célja a nemesítésnek. A nemesítők tapasztalatai szerint a ‘Regina’ és ‘Kordia’ fajták jól örökítik a repedésre való kisebb hajlamot. A repedés ellenállóság mechanizmusáról még nem áll elég ismeret a rendelkezésre, ezért nehéz az ellene való nemesítés. A nemesítői programokban a tapasztalatok alapján kevésbé érzékeny fajtákat használják (pl. ‘Regina’).

Kaliforniában gond az ikertermések képződése cseresznyénél, feltehetően a rügydifferenciálódás során fellépő magas nyári hőmérséklet miatt.

Az abiotikus stressz tolerancia az egyes termőhelyeken mást jelenthet. Hideg telű termőhelyeken (Norvégia, Oroszország) fontos a fajták téltűrése, a téli és tavaszi fagyokkal szembeni ellenálló-képesség. Utóbbit későn virágzó fajtákkal lehet kiküszöbölni. A szubtrópusi területeken az alacsony hidegigényű fajtáknak van jelentősége (pl. ‘Royal Lee’).

A kocsány nélkül szedett cseresznye forgalmazása az Európai Unió területén engedélyezett, ezáltal lehetővé válik a fajták géppel való betakarítása és a leszedett gyümölcsök friss piacra való értékesítése is. Ezért a nemesítés újabb célkitűzése olyan fajták előállítása, amelyek gyümölcsei szárazon válnak a kocsánytól. Ilyen fajta pl. a ‘Linda’.

A cseresznye legfontosabb kórokozói hazánkban a citosporás ágrákosodás (Cytospora cincta), a blumeriellás levélfoltosodás (Blumeriella jaapii) és a moníliás termésrothadás (Monilinia fructigena). A blumeriellás levélfoltosodással szembeni rezisztencia-nemesítés génforrása lehet a Prunus maackii és a Prunus canescens.

Mivel a cseresznyét főleg kézzel szüreteljük, fontos a növekedést mérséklő alanyok használata. A legismertebbek közülük a GiSela és Weiroot alany sorozatok. Olaszországban a spur típusú nemes fajták előállítására is törekednek (pl. ‘Lambert compact’). A cseresznyét több nyugat-európai országban nemcsak gyümölcséért, hanem faanyagáért is termesztik és nemesítik (pl. Anglia, Belgium, Franciaország).

Az egyes országok cseresznye fajtahasználata nagyon eltér egymástól. Az amerikaiak régi, az 1800-as évekből származó, kedvenc fajtája a ‘Bing’: középidőben érő, bordó héjú, ropogós cseresznye, amely jól bírja a szállítást. Repedésre érzékeny, önmeddő fajta, ezért újabb nemesítésű fajtákkal próbálják leváltani. A másik elterjedt vörös héjú fajta a ‘Lapins’. Kedvelt fajták még a tarka cseresznyék, mint a ‘Rainier’. Kaliforniában a Zaiger Genetics folytat cseresznye nemesítést, fajtáik azonban alacsony hidegigényűek, a hideg telű termőtájakra nem valók. Újabb nemesítésű fajtái a „royal” sorozat (‘Royal Edie’, ‘Royal Helen’, ‘Royal Hazel’, ‘Royal Bailey’).

Olaszországban a korai fajták szerepe jelentős (‘Early Bigi’, ‘Burlat’), más népszerű fajták a régióban többek között a ‘Celeste’, ‘Grace Star’, ‘Lapins’. Cél a csillogó, vörös héjú, öntermékeny, nagy gyümölcsű ropogós fajták nemesítése. Az új „star” fajtasorozat (‘Sweet Early’, ‘Early Star’, ‘Grace Star’, ‘Blaze Star’, ‘Big Star’, ‘Black Star’, ‘LaLa Star’) tagjainak érési ideje felöleli a teljes szüreti időszakot.

Törökország potenciális vetélytársa az USA-nak a cseresznye világpiacon. Az egész országban megtalálhatóak az extenzív cseresznye ültetvények: Izmirben, az Égei-tenger partján május elejétől érik a cseresznye, míg Anatólia hegyvidékén augusztusban lehet szüretelni. Legtöbb esetben helyi fajtákat termesztenek, mint pl. a ‘Ziraat’. Gyakran légyártás és aszalvány előállítás céljára termesztenek. Az ültetvényeket nem metszik, a fák így hatalmasra nőnek, öntözés nincs kiépítve, kevés a hozzáértő szakember.

A spanyol cseresznye termesztés jelentős, vannak ültetvények az alacsonyabban fekvő Jerte folyó völgyében, Aragóniában, Granada és Valencia hegyvidékein. Április végétől júliusig tart a cseresznye szezon, így a korai fajták piaci értékesítésében előretörtek. A legfontosabb fajtáik a ‘Burlat’, ‘Ramon Oliva’, ‘Van’, ‘Sunburst’, ‘Sweetheart’ és néhány helyi fajta. Franciaországban a nemesítés az 1970-es évek óta Bordeaux-ban folyik. Nemrégiben nemesített fajták az ‘Early Bigi’, ‘Folfer’ (korai fajták) és a ‘Fertard’. Japánban kb. 50 éve folyik nemesítés, világos héjszínű vagy tarka cseresznyéket nemesítenek. Fajtaújdonságuk a ‘Benitemari’. Újabban Ázsia más országaiban is foglalkoznak cseresznye nemesítéssel, amelyről nem sokat tudunk.

Meggy nemesítés céljai, fajtahasználat

A meggyfajtáknak két típusát különböztetik meg. Az amarella meggyek húsa világos, leve színtelen (pl. ‘Montmorency’, ‘Pipacs 1’), héjuk is kissé világosabb. A morello típus fajtáit sötét hús- és lészín jellemzi, gyakran festőlevűek (a legtöbb hazánkban termesztett fajta ide sorolható).

A meggyet a világon a kelet-közép európai országok kivételével elsősorban feldolgozva fogyasztják, a nemesítés célkitűzéseit a felhasználás módja határozza meg.

Friss fogyasztásra szánt meggynél fontos a gyümölcsök mérete, kívánatos a 24-26 mm átmérő, csillogó héj, sav-cukor arányt tekintve kiegyensúlyozott íz. A kedvező gyümölcs küllem és íz jellemzi a Pándy meggyet, amely az európai nemesítési programok alapvető szülőfajtája. A gyümölcsöt kocsánnyal együtt kell leszedni, amelyen fajtától függően kisebb-nagyobb pálhalevél található. Cél a pálhalevél mentes kocsányú fajták nemesítése és a hosszú kocsány a szüret megkönnyítése miatt.

A fajták korai érési ideje – hasonlóan a cseresznyéhez – a piaci értéket növelő kívánatos tulajdonság. A koraisággal azonban itt is gyakran együtt jár a kis gyümölcsméret és az önmeddőség.

Az ipari feldolgozásra szánt meggyet géppel takarítják be. Ipari meggyből készülhet befőtt, dzsem, fagyasztott gyümölcs, lé, aszalvány, pálinka, konyakmeggy. Cukrászipari célra a világosabb héjszínű, színtelen levű fajták kerülhetnek számításba (pl. ‘Montmorency’, ‘Pipacs 1’). A gyümölcsök magtartalma 8%-nál kisebb legyen. Légyártásra és élelmiszer színezék előállítására a magas sav- és színanyag tartalommal rendelkező, festőlevű fajták alkalmasak, itt a gyümölcsméret lényegtelen (pl. ‘Cigánymeggy’).

A gépi szüret alkalmazása esetén fontos a fajták rázhatósága (gyümölcs elválása a kocsánytól könnyű legyen). A gépi betakarítás megkönnyítése érdekében a kanadai nemesítési programban speciális bokor habitusú, jó termőképességű fajtákat nemesítenek, amelyek növekedést mérséklő alany nélkül is gyenge növekedési erélyűek.

Befőtt készítésére a keményebb húsállományú, közepes gyümölcsméretű fajták alkalmasak. A meggy egészségvédő hatása miatt cél a magas antioxidáns tartalommal rendelkező fajták, mint funkcionális élelmiszerek nemesítése is, ezt a célt tűzte ki az USA (Michigan) meggy nemesítő programja is. A magyar meggyfajták egyébként éppen a kiemelkedő beltartalmi értékeik miatt karriert futottak be az USA-ban: az ‘Újfehértói fürtös’ és az ‘Érdi bőtermő’ fajtákat a Michigan-i Egyetem ‘Balaton’ és ‘Danube’ néven helyezte védjegyoltalom alá, e fajtáinkat az USA-ban széles körben telepítik.

A meggy sokoldalú felhasználási lehetősége közül az egyik a konyakmeggy gyártás, a konyakmeggy hazánk egyedülálló terméke. Konyakmeggy előállítására a 14 mm körüli gyümölcsöt termő fajták alkalmasak, ilyen a honosított ‘Oblacsinszka’. Fagylaltmeggy céljára még ennél is kisebb méret alkalmas.

A termésbiztonság és a termőképesség növelése érdekében a nemesítők törekednek öntermékeny fajták nemesítésére. A termesztésben levő meggyfajták jelentős része öntermékeny. A téli és tavaszi fagykár terméskiesést okozhat, vizsgálatok szerint a fajták közül a Meteor korai és az ‘Oblacsinszka’ fajták rendelkeznek jó fagytűrő képességgel. A fagy- és hidegtűrés az orosz és a kanadai nemesítés célja. Oroszországban jelentős mennyiségű meggyet termesztenek, főként a P. cerasus x P. fruticosa eredetű helyi fajtákat.

A rezisztencia-nemesítés fontos célkitűzése a blumeriellás levélfoltossággal és monilíniás termésrothadással szemben ellenálló fajták előállítása. A Magyarországon szelektált ‘Csengődi’ fajta a fenti betegségekkel szemben ellenálló, ezért a hazai meggy rezisztencia nemesítés fontos szülőfajtája. 

Több külföldi nemesítő műhely célja a rezisztens fajták előállítása. Németországban (Drezdában) cél a moníliás ágrákosodás és a blumeriellás levélfoltosodás elleni rezisztencia, ebből a programból került ki a „drágakő-fajtasorozat” (‘Jade’, ‘Achat’, ‘Korund’, ‘Karneol’, stb.). Szerbiában szintén kiemelt szempont a kártevő- és kórokozó rezisztencia.

Amerikában a világospiros húsú ‘Montmorency’ fajtát találjuk meg minden meggytermő ültetvényben. Nyugat-Európában kedvelt fajta a Schattenmorelle, amely frissen és feldolgozva is értékesíthető.  Lengyelországban jelentős a meggytermesztés, itt ‘Schattenmorelle’ fajtát ültetik, emellett saját nemesítésű fajtákat termesztenek, mint a ‘Sabina’, ‘Lucyna’, ‘Wanda’, ‘Koral’, ‘Agat’, ‘Diament’, ‘Dradem’ és ‘Ametyst’. Kelet-közép Európában a Pándy meggy különböző típusait jól ismerik, jó gyümölcstulajdonsága miatt a keresztezéses nemesítés fontos szülőfajtája. Szerbiában a fő termesztett fajták az ‘Oblacsinszka’ és a ‘Cigánymeggy’, amelyeket fagyasztás céljára vagy légyártásra, friss fogyasztásra termesztenek. A Čačaki kutatóintézetben foglalkoznak nemesítéssel. A Pándy meggyet keresztezésekben partnerként szívesen használják. A ‘Čačanski rubin’ és a ‘Šumadinka’ ismertebb fajtáik.

A magyar cseresznye- és meggynemesítés története

A gyümölcsfajok közül a cseresznye és a meggy egyedülálló abban a tekintetben, hogy a termesztésben levő fajtáink java része a magyar nemesítés eredménye. Fajtáinkat a világ számos részén tesztelik, néhányuk európai szabadalmat élvez.

A cseresznye nemesítés története

A magyar cseresznye nemesítés Dr. Brózik Sándor nevéhez fűződik. 1950-ben a Kertészeti Kutató Intézetben kezdte meg munkáját. Kezdetben a termesztő tájak helyi fajtáit mérte fel, közülük emelte ki a Szomolyai fekete és Solymári gömbölyű fajtákat. A házikertjeink legelterjedtebb fajtája régóta a ‘Germerdorfi óriás’ cseresznye volt, amelynek számos változata alakult ki a több évtizedes – évszázados – termesztése során. Brózik klónszelekciós munkája során ezek közül választotta ki a nagyüzemi termesztésre legalkalmasabb változatokat, amelyek fajtává váltak (‘Germersdorfi 1’, ‘Germersdorfi 3’, ‘Germersdorfi 45’). Hasonló klónszelekciós munkát végzett a Hedelfingeni fajtakörben is.

A keresztezéses nemesítés kezdeti szakaszában a cél a ‘Germersdorfi óriás’ hátrányos tulajdonságainak (gyenge termőképesség, erős növekedési erély) kiküszöbölése volt. Ebből a ciklusból a ‘Germersdorfi óriás’ és a ‘Hedelfingeni óriás’ fajták felhasználásával született a ‘Margit’, ‘Linda’ és ‘Katalin’ fajta. A következőkben az öntermékeny fajták előállítására helyeződött a hangsúly. A szülőfajták között szerepelt a ‘Ljana’, ‘Sárga Dragán’, ‘Trusenszkaja’ és az öntermékenységet hordozó JI2420 mutáns Kanadából, majd a ‘Bigarreau Burlat’ és ‘Stella’. Ezen munka eredménye számos önmeddő és öntermékeny fajta, amelyek az elmúlt tíz évben kerültek termesztésbe (‘Rita’, ‘Carmen’, ‘Aida’, ‘Annus’, ‘Tünde’, ‘Petrus’, ‘Paulus’, ‘Sándor’, ‘Alex’). 1998-ban kezdődött meg a betegségekkel szemben ellenálló fajták nemesítése Apostol János vezetésével. Ezek a kórokozók a blumeriellás levélfoltosodás és a citospórás ágelhalás.

A meggynemesítés története

A meggynemesítése a cseresznyéhez hasonlóan az 1950-es években indult el. A Pándy meggy a meggytermesztésünk fő fajtája volt. Kezdetben klónszelekcióval a jó gyümölcs tulajdonságokkal rendelkező, de gyenge termőképességű, önmeddő Pándy meggy változatok közül emelték ki a legjobbakat. A Pándy számára a Cigánymeggy a legjobb pollenadó, ezért közülük is kiemelésre kerültek a legmegfelelőbb változatok. Brózik Sándor kidolgozta az egymást kölcsönösen termékenyítő Pándy és Cigánymeggy, illetve Pándy és cseresznye pollenadó fajtákból telepített ún. klóncsoportos termesztés módszerét.

Az 1950-es években kezdte meggynemesítői munkáját Maliga Pál, akinek a nevéhez a legtöbb, ma termesztésben levő fajtánk fűződik. Keresztezéses nemesítéssel olyan, főként öntermékeny fajtákat állított elő (‘Érdi bőtermő’, ‘Meteor korai’, ‘Érdi jubileum’, stb.), amelyek termesztésbe kerülésével meggytermesztésünk rohamos fejlődésnek indult. A felhasznált szülőfajta legtöbb esetben a Pándy meggy volt, emellett a ‘Királyi Amarella’, ‘Ostheimi’, ‘Nagy Gobet’, ‘Eugenia császárnő’ és más régi fajta szerepelt a keresztezéses kombinációkban. 1968-tól a keresztezéses nemesítésbe Apostol János is bekapcsolódott.

A meggy a házikertekben, utak mentén gyakran előforduló gyümölcs. A népi szelekció nyomán tájfajták, fajtakörök alakultak ki, amelyek bizonyos termőtájakhoz köthetőek. Ilyen termőtájak főként az Alföld egyes régióiban találhatók: Kecel – pipacsmeggyek, Kiskőrös, Akasztó, Csengőd – bosnyák meggyek. A ma termesztésben levő tájfajták többségét a Nyírségből szelektálták. A nyírségi tájfajta-szelekciót Pethő Ferenc és társai kezdték, ennek eredménye az ‘Újfehértói fürtös’, ‘Debreceni bőtermő’ és ‘Kántorjánosi 3’ fajták. E termőtájból további értékes fajtákat szelektált Szabó Tibor és Szőke Ferenc (‘Éva’, ‘Petri’, ‘Erika’ fajták).

További klónszelekciós és tájfajta-szelekciós munkát végzett Nyújtó Ferenc, Éles Zoltán és Kovács Sándor (pipacsmeggyek).

Apostol János a bosnyák meggy típusok közül emelte ki a ‘Csengődi’ fajtát, amely ellenálló a blumeriellás levélfoltosodás (Blumeriella jaapii) és moníliás ágszáradás (Monilinia laxa) betegségekkel szemben. 1976-tól indult meg a betegségekkel szemben ellenálló meggyfajták nemesítése, a ‘Csengődi’ fajta felhasználásával.

A meggynemesítési munkát Apostol János és Szabó Tibor folytatja.

Hazai termesztésre javasolt fajtaújdonságok

Cseresznye fajták

Sumtare (Sweetheart®): 1975-ben nemesítették Kanadában, de azóta is népszerű, mi sem bizonyítja jobban, hogy az amerikai kertészeti társaság által 2012-ben díjazott fajta. Késői érésű, fénylő, sötétpiros héjú, ropogós, lédús, nagyon szilárd húsállományú öntermékeny cseresznyefajta. Fája gyenge növekedésű, szétterülő habitusú, könnyen alakítható.

 

GYUM 3.1. abra

Sumtare (Sweetheart®) (forrás: http://www.agf.gov.bc.ca)

Summac (Sweet Valentine®): A Lapins fajta mutációja. Új Zélandon szabadalmaztatott fajta. Kései érésű, nagy, sötétpiros, vese alakú gyümölcsöket nevel, melyek húsállománya szilárd, lédús, nagyon édes, közepes savtartalommal. Fája erős növekedésű, félig feltörő habitusú.

Kordia: Késői érésű cseh nemesítésű fajta. Gyümölcsei nagyok, sötétpirosak, csillogóak, szív alakúak, kemények, édes ízűek, kevésbé repednek. Friss fogyasztásra és befőtt készítésre is alkalmas. Fája erős növekedésű.

GYUM 3.2 abra

Kordia (forrás: www.johan-nicolai.com)


Sylvia: Kanadai nemesítésű. Érési ideje a szezon közepén van. Jó termőképességű, 25-27 mm-es, 8-9 g-os, sötét héjú, gömbölyű gyümölcs jellemzi. Jó húskeménységű, repedésre nem hajlamos, jó ízű gyümölcse van. Igen jól tárolható, moníliára érzékeny. Önmeddő. A fajta előnye, hogy gyenge növekedésű kompakt fát nevel.

GYUM 3.3 abra

Sylvia (forrás: Arno Orchard Nursery)

Techlovan: Cseh nemesítésű fajta. Nagy gyümölcsű, repedésre nem hajlamos, sötét héjszínű, ízletes gyümölcsöket terem. Középidőben érik. Önmeddő fajta.

GYUM 3.4 abra

Techlovan (forrás: www.artevos.de)

Canada Giant: A kanadai nemesítési program fajtája. Gyümölcsei igen nagy méretűek, sötétpirosak, fényesek, szív alakúak. Repedésre kevéssé hajlamos, édes, kellemes, aromás ízű. Fája erős növekedésű, felfelé törekvő koronát nevel.

GYUM 3.5 abra

Canada Giant(forrás: www.johan-nicolai.com)

Samba: Kanadában nemesítették. Középkorai érésű, a gyümölcsei mélyvörösek, nagyok, repedésre kissé hajlamosak. Jó termőképességű, öntermékeny fajta. A gyümölcsök sokáig a fán hagyhatóak minőségromlás nélkül. Fája gyenge növekedési erélyű, sok rövid termőrésszel rakódik be,

GYUM 3.6 abra

Samba (forrás: www.picocorp.com)

Meggy fajták

Éva: Nyírségi tájszelekció eredménye. Sötétpiros héjú, a gyümölcs megjelenése az Újfehértói fürtöshöz hasonló, íze annál savasabb. Igen bőtermő fajta, fája erős növekedésű.

GYUM 3.7 abra

Éva (forrás: http://www.hunyadi-garden.hu)

Petri: Újfehértó tájszelekció. Kései érésű, középnagy gyümölcsű meggyfajta. Kemény húsú, harmonikus ízű gyümölcsöket terem. A fák gyengébb növekedési erélye miatt intenzív ültetvényekbe is ajánlható. Jó elágazódó képességű, termőrészekkel sűrűn berakódott fát nevel.

GYUM 3.8 abra

Petri  (forrás: http://www.hunyadi-garden.hu)

Oblacsinszka: A volt Jugoszlávia területén elterjedt fajta. Sötétpiros színű, apró (16-17 mm), festő levű gyümölcsöket hoz. Íze üde, savanykás-édes. Gömb alakú, kicsi, sűrű koronát nevel. Gyümölcse a konyakmeggy gyártás alapanyaga, emellett légyártásra is felhasználható. Magyarországon is államilag elismert fajta.

Ismertebb külföldi fajták, fajtaújdonságok

Cseresznye fajták

Early Bigi®: Francia nemesítésű fajta, jelenleg a legkorábban érő fajta, aminek helye van a világ cseresznye termesztésében. A gyümölcsök nagy méretűek, puha húsúak, savas ízűek, repedésre érzékenyek. Fája erős növekedési erélyű. Önmeddő fajta.

Észak-Amerikában elterjedt fajták, fajtaújdonságok:

Bing: 1875-ben született ez a fajta az USA-ban, keresztezéses nemesítés eredményeképpen. Nagy gyümölcsű, fénylő vörös héjú, ropogós, édes ízű fajta. Középidőben érik, önmeddő. Repedésre érzékeny, ezért ezt a tulajdonságát szeretnék az új nemesítésű fajtáknál kiküszöbölni.

GYUM 3.1. abra

Bing (forrás: http://www.millernurseries.com)

Benton: Újabb nemesítésű fajta, a ‘Bing’ leváltására. Megjelenése, érési ideje egyezik a ‘Bing’ fajtáéval, annak öntermékeny, repedésre kevéssé érzékeny változata.

Rainier: Tarka cseresznye, sárga héjon rózsaszínnel borított, íze különösen édes. Az ökológiai viszonyokra érzékeny: hideg telű és szeles termőhelyekre nem való. Középidőben érő, önmeddő fajta. Nemcsak Amerikában, hanem Japánban is kedvelik.

GYUM 3.3 abra

Rainier (forrás: http://goodfruitguide.co.uk)

Lapins: Késői érésű, öntermékeny fajta. Héja sötétvörös, kemény húsú, édes ízű.

GYUM 3.2. abra 

Lapins (forrás: http://www.millernurseries.com)

Stardust: A Rainierhez hasonló gyümölcsű, de annál későbbi érésű fajta. Jobban alkalmazkodik a szélsőséges éghajlati adottságú területekhez és öntermékeny fajta.

GYUM 3.4. abra 

Stardust (forrás: http://www.picocorp.com)

Skeena: Kanadai nemesítésű, középkései érésű, fényes, nagy, ropogós cseresznyéket terem. Íze édes. Öntermékeny, bőtermő, előnye, hogy repedésre nem hajlamos.

 GYUM 3.5. abra

Skeena (forrás: http://www.picocorp.com)

Staccato: Igen kései érésű, igen édes ízű, kanadai nemesítésű, öntermékeny fajta. A gyümölcsök nagyok, húsuk kemény, a héj sötétvörös.

 GYUM 3.7. abra

Staccato (forrás: http://www.littlechurchorganics.com)

Starblush: Igen nagy gyümölcsű tarka cseresznye, a piros fedőszín intenzív kontrasztod ad a sárga alapszínnel. Nagyon édes ízű gyümölcsöket terem.

GYUM 3.8. abra 

Starblush (forrás: http://www.ips-plant.com)

Olasz nemesítésű fajták:

Sweet Early™ : Előnye, hogy nagyon korai - a ‘Bigarreau Burlat’ fajta előtt érik 2-4 nappal. Héja piros, húsa rózsaszín. Húsa középkemény, édeskés. Öntermékenyülő, bőtermő. Erőteljes, felfelé törekvő koronát nevel.

GYUM 3.9. abra 

Sweet Early™ (forrás: http://agronotizie.imagelinenetwork.com)

Black Star: Középérésű fajta. Gyümölcse nagy, sötétvörös, szív alakú. A gyümölcshús nagyon kemény, íze nagyon édes, maghoz kötött. Repedéssel szemben ellenálló. Öntermékeny, nagyon bőtermő fajta.

GYUM 3.10. abra 

Black Star (forrás: http://www.agricoltura24.com)

Big Star: Középkései érésű, vörös héj- és hússzínű fajta.

A gyümölcsök nagyok, fénylő vörösek, a hús középkemény, lédús. Öntermékeny fajta, megbízható termőképességgel.

GYUM 3.11. abra 

Big Star (forrás: http://www.vivaitopplant.it)

Grace Star: Középkorán érik, nagy, szív alakú, egyöntetű gyümölcsei pirosak, a gyümölcs húsa rózsaszín. Hosszú kocsányú, a gyümölcsök félig magvaválóak, jó ízűek, édes-savasak. Öntermékeny fajta.

GYUM 3.12. abra 

Grace Star (forrás: http://campodeifrutti.it)

Meggy fajták

Montmorency: Az USA és Kanada kedvelt fajtája, Nyugat-Európában is elterjedt. Franciaországból származó régi fajta. Gyümölcsét főként feldolgozva fogyasztják, melyek csillogó világospiros héjúak, amarella típusba tartoznak, ízük kesernyés-savas. A gyümölcshús sárga, leve színtelen. A gyümölcs sajátosságok miatt kedvelt tortameggy. Készítenek belőle sűrítményt, aszalványt is. Öntermékeny, fája bőtermő.

GYUM 3.13. abra 

Montmorency (forrás: http://www.mi-cherries.com)

Shattenmorelle: Német eredetű fajta, Nyugat-Európában széles körben termesztik. Középnagy gyümölcsei sötétpirosak, húsa piros, közesen festőlevű. A gyümölcsök íze savas, elsősorban befőtt és gyümölcslé készítésére használják. Kései érésű, nagy termőképességű, öntermékeny fajta, fája érzékeny a blumeriellás levélfoltosodásra és a moníliás betegségre. Hazai viszonyok között nem alkalmas termesztésre.

 GYUM 3.14. abra

Schattenmorelle (forrás: http://www.bordeaux.inra.fr)

Kelleriis 16: Dániában nemesített, Európában több helyen ültetett fajta. Gyümölcse sötétpiros, festőlevű, lédús. Öntermékeny, bőtermő fajta. Elsősorban ipari célra alkalmas. Hazai körülmények közé nem alkalmas.

GYUM 3.15. abra 

Kelleriis 16 (forrás: http://www.sciencephoto.com)

Német nemesítésű (Drezda, a jelenlegi Julius Kühn Institut) fajták:

Coralin: a drezdai kutatóintézetben nemesített fajtaújdonság. Középkorai érésű gyümölcsei középnagyok, sötétvörösek, a kocsánytól könnyen válnak, ezért géppel jól szüretelhetőek. A fajta előnye, hogy levélbetegségekkel szemben ellenálló. Vesszői felkopaszodásra nem hajlamosak. Hazai tapasztalatokkal még nem rendelkezünk.

GYUM 3.16 

Coralin (forrás: http://www.jki.bund.de)

Spinell: Igen nagy gyümölcsű, sötétvörös héjú, édes ízű meggyfajta.

Monilíniás ágelhalással szemben érzékeny. Részben önmeddő, jó termőképességű fajta. Hazai tapasztalatokkal még nem rendelkezünk.

 GYUM 3.17. abra

Spinell (forrás: http://www.jki.bund.de)

Jade: A gyümölcsök mérete nagy, finom, édes-savanykás ízzel. Vese alakú gyümölcsei sötétvörösek. Késői érésű, öntermékeny, bőtermő fajta. A monilíniás ágelhalással szemben kevésbé, a blumeriellás levélfoltosodásra érzékeny fajta. Hazai tapasztalatokkal még nem rendelkezünk.

GYUM 3.18 

Jade (forrás: http://www.jki.bund.de)

Rubellit: Kései érésű, középnagy gyümölcsű meggyfajta. Mélyvörös színű gyümölcsei savas ízűek. Előnyös tulajdonsága, hogy kevéssé érzékeny a levélfoltosodásra és monilíniás betegségre. Hazai tapasztalatokkal még nem rendelkezünk.

GYUM 3.19 

Rubellit (forrás: http://www.jki.bund.de)

Ellenőrző kérdések

1. Melyek a cseresznye nemesítés célkitűzései a gyümölcs minőségét tekintve?
2. Melyek a korai érésű cseresznyefajták hátrányos tulajdonságai?
3. Kik voltak a magyar cseresznye és meggynemesítők? Milyen tevékenységek, fajták fűződnek nevükhöz?
4. Milyen nemesítői módszerekkel születtek a magyar cseresznye- és meggyfajták?
5. Miben különbözik Európa és Amerika cseresznye fajtahasználata?
6. Miben különbözik Európa és Amerika meggy fajtahasználata?
7. Mely kórokozók a legfontosabbak hazánkban cseresznyénél? Hol tart a rezisztencia nemesítés a világon ezen kórokozókkal szemben?
8. Mely kórokozók a legfontosabbak hazánkban meggynél? Hol tart a rezisztencia nemesítés a világon ezen kórokozókkal szemben?
9. Hol folyik a világon cseresznye nemesítés? Ismertesse az egyes országok sajátosságait e tekintetben!
10. Hol folyik a világon meggynemesítés? Ismertesse az egyes országok sajátosságait e tekintetben!
11. Ismertessen egy hazaiviszonyok között is termeszthető cseresznyefajta újdonságot
12. Milyen meggyfajtaújdonságokat ismer? Jellemezzen közülük egyet!
11. Nevezzen meg és jellemezzen néhány Amerikában elterjedt cseresznyefajtát!
12. Melyik meggyfajta a legelterjedtebb Nyugat-Európában?
13. Hol folyik Európában meggy rezisztencia nemesítés? Ismertessen néhány fajtát!
14. Melyik meggyfajta alkalmas konyakmeggy gyártásra?
15. Ismertesse az olasz cseresznye nemesítés főbb szempontjait, fajtáit!

A fejezet megírásához felhasznált és tanulmányozásra javasolt irodalmak

Eris, A., Lang, G.A., Gulen, H., Ipek, A. (2008): Proceedings of the Fifth International Cherry Symposium. Acta Horticulturae 795.
Good Fruit Grower folyóirat 2012. május-júniusi számok
Hrotkó, K. (2003): Cseresznye és meggy. Mezőgazda Kiadó, Budapest.
Iezzoni, A.F. (2008): Cherries. In: Hancock, J.F. (ed): Temperate Fruit Crop Breeding. Springer Science+Business Media B.V. p 151-175.
Long, L.E., Whiting, M. and Nuñez-Elisea, R. (2007): Sweet cherry cultivars for the fresh market. A Pacific Northwest Extension Publication, Oregon State University, 10 pp.
Lugli, S., Musacchi, S., Grandi, M., Bassi, G., Franchini, S., Zago, M. (2011): The sweet cherry production in northern Italy: innovative rootstocks and emerging high-density plantings. Proceedings of the 3rd Conference „Innovations in Fruit Growing“, Belgrade, p75-92.
NÉHIB fajtakísérleti osztály, szem. közlés

Pérez-Sánchez, R., Gómez-Sánchez, M.Á., Morales-Corts, M.R. (2010): Description and quality evaluation of sweet cherries cultured in Spain. Journal of Food Quality 33: 490–506.
Tóth, M. (1997): Gyümölcsészet. Primom Kiadó, Nyíregyháza.
Tóth, M. (2009): Gyümölcsfaj- és fajtaismeret. Egyetemi jegyzet. BCE Gyümölcstermő Növények Tanszék, Budapest.
www.jki.bund.de - A Julius Kühn Institute honlapja, Dresden
www.turikissfarm.hu

Facebook

kiskep

Hírek/News

Sajtóközlemény

A projekt célja magyar és angol nyelvű digitális tananyagok fejlesztése a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának hét tanszékén. Az összesen 14 tananyag (hét magyar, hét angol) a kertészmérnök Msc szak és a multiple degree képzés keretében kerül felhasználásra. A digitális tartalmak az Egyetem e-learning keretrendszerével kompatibilis formában készülnek el.

Bővebben

Sikeres pályázat

A projekt célja magyar és angol nyelvű digitális tananyagok fejlesztése a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának hét tanszékén. Az összesen 14 tananyag (hét magyar, hét angol) a kertészmérnök Msc szak és a multiple degree képzés keretében kerül felhasználásra. A digitális tartalmak az Egyetem e-learning keretrendszerével kompatibilis formában készülnek el.

A tananyagok az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatásával készülnek.

TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0028

Félidő

A pályázat felidejére elkészültek a lektorált tananyagok, amelyek feltöltése folyamatban van. 

 

uszt logoTÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0028

Utolsó frissítés: 2014 11. 13.